Aktualności
IQ Partners S.A. rozpędza inwestycje w startupy!
03.04.2013

Maciej Hazubski, prezes IQ Partners S.A., na początku 2013 roku zapowiadał wzrost tempa inwestycji. W kwietniu do portfela funduszu trafiło 8 nowych projektów technologicznych z obszarów takich, jak finanse, serwisy B2B oraz B2C, media i marketing oraz edukacja. Tempo inwestycji rośnie, bo spółka już zapowiada kolejne procesy inwestycyjne i inicjatywy branżowe z tym związane. Ten rok planuje zamknąć ilością 100 projektów w portfelu.


Fundusz IQ Partners S.A. zainwestował około 5 mln zł w 8 nowych projektów na wczesnym etapie rozwoju, poszerzając swój portfel inwestycyjny z 65 do 73 spółek. Nowe projekty finansowane będą za pośrednictwem wehikułów inwestycyjnych Ventures Hub Sp. z o.o. oraz InQbe Sp. z o.o. Umowy inwestycyjne weszły w życie w kwietniu 2013 roku.


W portfelu inkubatora Ventures Hub znalazło się 6 nowych projektów. Spółka Prowly.com realizować będzie projekt internetowej platformy zarządzania działaniami PR w firmach. W ramach spółki GetLaunch jej założyciele stworzą narzędzie wspomagające projektowanie aplikacji mobilnych. Zumobile zbuduje platformę afiliacyjną skierowaną do reklamodawców mobilnych. Projekt InGIS polegać będzie na stworzeniu serwisu skierowanego do uczestników rynku obrotu nieruchomościami. Langzee będzie systemem mobilnym wspierającym naukę języków obcych. Projekt e-learningowy związany z egzaminami na prawo jazdy zrealizuje spółka L-Profit. Łączna wartość inwestycji realizowanych poprzez Ventures Hub wyniosła ok. 4 mln złotych.


Poprzez drugi inkubator – InQbe – fundusz zainwestował w dwa nowe projekty oraz objął kolejną rundę finansowania w obecnym już w portfelu Odbierz.to. Noclegiada stworzy serwis umożliwiający rezerwację noclegów w hotelach i pensjonatach, a Pol-Cash Technologie będzie producentem kas automatycznych. Łączna wartość inwestycji InQbe wyniosła ok. 1 mln złotych.


Zgodnie z zapowiedziami, prezes funduszu IQ Partners zapowiada dalszy wzrost tempa inwestycji.
- Pomimo zmiennych klimatów inwestycyjnych na rynku, zdecydowaliśmy się zintensyfikować naszą politykę w zakresie pozyskiwania nowych projektów. Plan mamy ambitny, bo do końca 2013 roku chcemy mieć ich łącznie około 100. W tym zakresie zaagnażujemy się w szereg inicjatyw zewnętrznych. Nawiązaliśmy już współpracę partnerską z laboratoriami OrangeLabs, w ramach których uruchomiony został konkurs o nazwie OpenApiHackaton. Twórcy najciekawszych rozwiązań będą mieli szansę przekonać nas do zainwestowania w ich projekty – mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners S.A.


W kwietniu ruszy także inicjatywa 10za50za10 - konkurs dla startupów, którego organizatorami są IQ Partners oraz InQbe. W ciągu najbliższego tygodnia na stronie internetowej www.10za50za10.pl opublikowany zostanie szczegółowy opis przedsięwzięcia. Docelowo, w połowie maja br. fundusz wyłoni w ramach konkursu 10 zwycięskich projektów, w każdy zainwestuje 50 tys złotych obejmując po 10% udziałów.


Równolegle ze wszystkimi zaplanowanymi inicjatywami skierowanymi do startupów, nadal poszukiwać będziemy dróg wyjścia z dotychczasowych, najbardziej dojrzałych inwestycji. Jesteśmy również na etapie porządkowania portfela tak, aby zapewnić potencjalnym partnerom inwestycyjnym, jak najbardziej transaperentne metody wycen naszych projektów – dodaje Maciej Hazubski.


Od kwietnia br. w portfelu inwestycyjnym IQ Partners jest już 75 spółek. To największy portfel w obszarze inwestycji w obszarze seed i start up w Polsce. Do tej pory IQ Partners zainwestowało w ponad 80 spółek, przeznaczając na to kwotę ponad 50 mln zł. Spółka konsekwentnie powiększa portfel przedsięwzięć na wczesnym etapie rozwoju w strategicznych obszarach inwestycyjnych z zakresu nowych technologii: media i marketing, gry i rozrywka, telekomunikacja i IT, finanse, edukacja, serwisy B2B oraz B2C.


powrót wszystkie aktualności