Aktualności
Vedia rośnie na fali wzrostu rynku tabletów.
03.04.2013

Przychody notowanej na rynku NewConnect Vedii wzrosły rok do roku o 30 proc. Producent tabletów korzysta z mody na urządzenia mobilne i sygnalizuje chęć przeniesienia notowań na główny rynek GPW.


W IV kwartale GK Vedia wypracowała 18,9 mln zł przychodów wobec 17,7 mln zł rok wcześniej. W całym 2012 r. na poziomie skonsolidowanym wypracowano przychody 64,1 mln zł wobec 49,5 mln zł. Co ważne, wraz ze wzrostem przychodów poprawia się rentowność. Marża na sprzedaży wzrosła do 7,8 proc., a marża zysku netto poprawiła się do 3,3 proc.

Vedia generuje znakomitą większość przychodów ze sprzedaży tabletów i czytników ebooków, które eksportowane są m.in. do Rosji, Chin, i USA. Firma koncentruje się jednak nie na promocji i sprzedaży, lecz na produkcji w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w chińskiej prowincji Shenzen, należącym do spółki zależnej New Dragon Electronics. Dostarcza ona sprzęt elektroniczny w systemie OEM, tj. na zlecenie i często pod markami dystrybutorów.

- W 2012 New Dragon Electronics dostarczył ponad 430 tys. urządzeń do znanych dystrybutorów w Rosji, Chinach, USA i w Polsce. Naszym odbiorcą jest chociażby znana na polskim rynku firma Asbis. GK Vedia, w przeciwieństwie do innych graczy na polskim rynku tabletów dysponuje swoim zakładem w Chinach, który umożliwia bezpośredni dostęp do najnowszych technologii i umożliwia realizowanie wyższej marży. – mówi Dariusz Kwiatkowski, członek zarządu Vedia SA.

Zgodnie z prognozami branżowymi, polski rynek tabletów ma w roku 2013 wzrosnąć trzykrotnie do poziomu 3 mln sprzedanych sztuk. Dynamicznie rośnie też rynek światowy. Firma badawcza IDC zakłada, że po roku 2012, w którym sprzedano 120 mln sztuk tabletów, globalny rynek tych urządzeń ma wzrosnąć do poziomu 160 mln sprzedanych sztuk w 2016 roku. Na tej podstawie Vedia spodziewa się utrzymania dwucyfrowego wzrostu przychodów w kolejnych latach.

- Od kilku kwartałów obserwujemy większe zainteresowanie klientów z krajów rozwijających się, takich jak Rosja. Tego typu klientów głównie interesują tablety z niższej i średniej półki cenowej wspierane systemem Android, w których specjalizuje się Vedia i NDEL. – dodaje członek zarządu Vedii.

 

Rozwój działalności będzie wiązał się z zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy. Zdaniem przedstawiciela spółki jej środki własne i generowana gotówka wystarczą na bieżące potrzeby, ale wykorzystanie szansy szybkiego wzrostu będzie wiązać się z potrzebami kapitałowymi. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie na NewConnect spółki zależnej New Dragon Electronics Ltd. W kolejnym kroku Vedia planuje pozyskanie dodatkowego finansowania oraz debiut na GPW w perspektywie 2-3 lat.


powrót wszystkie aktualności